پی پال چگونه تاسیس شد؟

سایت پی پال در سال 1998 توسط پیتر تیل و مکس لوچین (Petel Theil & Max Levchin ) با اسم اولیه Confinity و ایده ساخت یک واحد پولی بین‌المللی خارج از کنترل دولت تاسیس گردید. پی پال در اوایل به علت تازه بودن و عدم آشنایی مردم با آن، مورد استفاده هکرها و مجرمان اقتصادی که نیاز به پولشویی داشتند قرار گرفت به همین خاطر در ماه های نخست فعالیتش در بعضی از ایالت های آمریکا ممنوع شد.

با تمام این مشکلات در مراحل اولیه، کم کم پی پل مورد توجه خریداران و فروشندگان برای انجام تراکنش ها و معاملات روزانه قرار گرفت. خریداران چون ساده و امن بود به استفاده از آن علاقه مند شدند و با گذشت زمان فروشندگان بیشتری از آن پشتیبانی می‌کردند چون دریافت درگاه آن راحت تر از درگاه ویزا کارت یا مستر کارت بود علاوه بر آن مشتریان بیشتری به آن اقبال نشان می دادند.

در سال 2000 مدیران eBay، بزرگترین سایت حراجی اینترنتی در جهان، دریافتند که تعداد زیادی از کاربران در صفحات حراجی شان، لوگوی پی پال را به عنوان راهی برای دریافت پول قرار داده اند تا مشتریان خود را ترقیب به استفاده از آن کنند. شرکت eBay نیز این سرویس را پذیرفت و تسهیلاتی را برای استفاده از آن در وب سایت خود فراهم کرد. این کار خود باعث افزایش سرعت همه گیر شدن پی پل شد تا جایی که کاربران آن طی 2 ماه از صد هزار نفر به یک میلیون نفر رسید.

پی پال چیست

در سال 2002 پی پال به بازار بورس وارد شد و ارزش سهام این شرکت در پایان اولین روز عرضه سهام از رقم نخست 15 دلار، به ۲۰ دلار سعود کرد.

eBay در همان سال با خرید بیشتر سهام پی پال خود را مالک آن کرد و آن را با خدمات وب سایت خود هماهنگ کرد و بدین شکل شرایطی را فراهم کرد تا کاربران این سایت با امنیت و سرعت بالاتری تراکنش های خود را نسبت به قبل زیر نظر این شرکت با قابلیت اطمینان بیشتری انجام دهند.

از این طریق شرکت eBay با خرید PayPal بر صفر تا صد فرآیند فروش کالاها در این سایت و دریافت پول آن نظارت پیدا کرد و در صورت عدم رضایت هر یک از دو طرف معامله به راحتی می توانست پول را بازگرداند. بدین ترتیب میزان مشهوریت و استفاده از پی پال به یکباره افزایش گسترده ای پیدا کرد و در همان سال این سرویس به یکی از بزرگترین سرویس های خدمات پرداخت آنلاین ارزی در دنیا تبدیل شد.

پی پل با افزایش خدمات خود ثایه به ثانیه بر محبوبیت خود افزود و فاصله خودش با رقیبانش را بیش از پیش افزایش داد به شکلی که امروزه پی پال در بالغ بر ۱۰۰ کشور جهان و به 26 واحد پولی ارائه خدمات می کند و طبق گفته خود شرکت، در حال حاضر دارای بیش از 165 میلیون کاربر فعال در دنیا می باشد.

پی‌پال (به لاتین: PayPal) یاپی‌پالیک شرکت آمریکایی می باشد که در بحث تجارت الکترونیک و سامانه انتقال پول الکترونیکی آن فعالیت می‌کند. سرویس پی‌پال پرداخت و انتقال وجه را از طریق اینترنت و بصورت آنلاین فراهم آورده است و جایگزین خوبی برای روش های سنتی نقل و انتقال وجه نقد مثل چک و حواله پولی است. پی‌پل یکی از مشهورترین شرکتهای پرداخت الکترونیکی در سرتاسر دنیا میباشد.

پی‌پال در سال 1998 راه اندازی شد و عرضه اولیه سهام این شرکت در سال 2002 رخ داد. شارژ حساب پی‌پال با استفاده از حساب بانکی، دفاتر خدمات مالی و یا کارت اعتباری انجام می شود. دریافت‌کنندگان از راه پی‌پال نیز می‌توانند پول خود را از طریق چک، واریز به حساب شان در پی‌پال و یا واریز به حساب بانکی نقد کنند.

شرکت پی‌پال روند پرداخت برای خریدهای اینترنتی، سایت‌های حراج و کاربردهای اقتصادی دیگر را با دریافت هزینه انجام می‌دهد. همچنین احتمال دارد برای انتقال و دریافت ارز نیز کارمزد دریافت کند که بسته به مقدار پول جابجا شده متغیر است. کارمزد بسته به نوع ارز انتقالی، روش انتقال، کشور ارسال کننده، کشور دریافت کننده و مقدار ارز جابجا شده متغیر است.

همچنین خریدهای انجام شده در سایت ای بی با کارت اعتباری و با استفاده از پی‌پال، چنانچه فروشنده و خریدار هرکدام از نوع ارز مختلفی استفاده کنند، شامل هزینه‌ای مازاد می باشد. پی‌پال ضوابط و قوانین بسیار سختگیرانه ای دارد تا از پول شویی و انتقال درآمدهای غیر مشروع پیشگیری کند. در سوم اکتبر 2002، پی‌پال به عنوان یک شرکت جانبی کاملاً به مالکیت ای بی درآمد. دفاتر مرکزی paypal در شهر سن هوزه، ایالات متحده امریکا و در ;khv دفاتر شرکت ای بی قرار دارد.

در دنیای امروز پی‌پال در 190 بازار کار می‌کند و بیش از 232 میلیون حساب در آن ایجاد شده که بیش از ۸۷ میلیون آن فعال میباشند. پی‌پال به مشتریان این امکان را می‌دهد تا به ارسال، دریافت و پس انداز پول در 24 ارز متفاوت بپردازند. paypal در 21 کشور جهان دفتر منطقه‌ای دارد.

متاسفانه شرکت پی پال به تبعیت از قوانین ایالات متحده در بحث تحریم ایران، برای کاربران ایرانی سرویس دهی انجام نمی دهد.

paypal چگونه کار می‌کند؟

پی پال برای کاربران خود این امکان را فراهم آورده است که در ابتدا به ساده ترین نوع ممکن و در زمانی کم با اطلاعات شخصی (یا شرکتی) و با استفاده از فقط یک ایمیل آدرس، برای خود یک حساب کاربری در وب سایت PayPal.com بسازند. در ابتدای ساخت پی پال از شما می خواهد تا با اطلاعات حقیقی نسبت به ایجاد حساب اقدام نمایید اما در این مرحله کنترل خاصی را برای راستی آزمایی این اطلاعات انجام نمی دهد.

در گام بعدی پی پال برای فعال کردن امکانات اکانت خود، از شما می خواهد تا با متصل کردن آن به یک حساب بانکی یا کارت اعتباری یا نقدی (مثل ویزا کارت یا مستر کارت) جهت وریفای (Verify) کردن اکانت پی پال خود سعی نمایید. بعد از وریفای شدن اکانت پی پال، به شما اجازه می دهد مبالغ ارزی موجود در حساب بانکی خود (مثلا در یک کشور خارجی) یا موجودی ارزی کارت اعتباری یا نقدی خود را به پی پال منتقل کنید یا مستقیما با اسفاده از اکانت پی پال موجودی حساب یا کارت را به یک اکانت پی پال دیگر انتقال دهید یا با آن خرید کنید.

بدین شکل پولی که تا قبل از این در قالب موجودی یک حساب بانکی یا کارت نقدی یا اعتباری قرار داشت، الآن در داخل شبکه ای از حسابهای کاربری پی پال وجود دارد. بدین طریق در داخل این شبکه می شود از طریق درگاه های پی پال خرید انجام داد، به سایر افرادی که در این سایت حساب کاربری دارند پول منتقل کنید و به طور متقابل نیز از آن ها پول بگیرید.

همچنین تمامی تراکنش ها نه در قالب حساب ها در بانک های متفاوت یا در تعداد زیادی از کارت های اعتباری و نقدی، بلکه به طور یکپارچه در درون شبکه ای به نام PayPal به انجام برسد. برای همین شرکت پی پال این امکان را دارد تا به همه تراکنش ها نظارت داشته باشد و از صحت ارائه خدمات و رضایت پرداخت کنندگان و همچنین عدم سوء استفاده یا سرقت در داخل این شبکه اطمینان حاصل کند.

واضح است که شرکت ها و کسب و کارها که همان ارائه کنندگان کالاها و خدمات می باشند، راضیند برای دریافت چنین خدمات امن، سریع، مطمئن و زیاد با کمال میل کارمزد های 2 تا 4 درصدی را پرداخت کنند. با این راه آن ها کمتر درگیر بروکراسی بانک ها می شوند و از جهت دیگر سریع تر و دقیق تر می توانند درآمدهای خود را مدیریت کنند و مورد استفاده قرار دهند.

شرکت پی پال از ساخت چنین شبکه قدرتمندی چه سودی بدست می آورد؟ آسان است که با توجه به بیش از 12.5 میلیون تراکنش در روز و دریافت کارمزد در بیشتر این انتقالات، درآمد روزانه این شرکت فراتر از تصور می باشد. اما این تمام درآمد PayPal نیست بلکه پی پال همچنین از محل جمع کردن موجودی (Balance) حساب کاربری شما و بقیه کاربران، همیشه به میزان زیادی از سرمایه دسترسی دارد که آن را در بانک های زیادی در دنیا سپرده گذاری کرده است.

طبق توافقنامه کاربری پی پال (PayPal User Agreement) که همه کاربران در زمان ایجاد حساب کاربری در این سایت آن را قبول می کنند، پی پال مالک هر گونه سودی می باشد که از این محل به دست می آید و پی پال حق دارد آن را از شبکه پی پال بیرون استفاده کند.

بدین شکل پی پال همیشه تلاش می کند تا با دادن بهترین خدمات، تعدادی باز هم بیشتر از کاربران را به سمت ساخت اکانت در این سایت تشویق و جذب کند.

آیا پی پال در ایران هست؟ آیا می‌شود از پی پال در ایران استفاده کرد؟

بله، با اینکه تحریم‌های بانکی و مالی آمریکا علیه کشور ایران و با توجه به اینکه شرکت پی پال به طور رسمی به ایرانیان داخل کشور خدمات نمی دهد، اما یک سایت ما استفاده خدمات پی پال را در ایران به آسانی برای شهروندان فراهم کرده. با استفاده از خدمات سایت پرداخت ارزی ما که تماما اینترنتی می باشد، می‌توانید از خدماتی مثل افتتاح حساب پی پال، شارژ اکانت پی پال و خرید و پرداخت ارزی از طریق پی پال استفاده کنید.

انواع اکانت های پی پال

در هنگام ایجاد حساب پی پال باید نوع حساب نیز تعیین کنید. حساب‌ کاربری پی پال باید یکی از انواع Premier، Personal و یا Business انتخاب شود. همچنین می شود در هر لحظه نوع یک حساب پی پال را از Personal به دیگر انواع آن Premier یا Business تغییر داد.

اکانت های پی پال از نوع Premier و Business امکانات بیشتری دارند و محدودیت های کمتری نسبت به حساب های Personal دارد و بعد از ارائه مدارک لازم طبق درخواست پی پال، می شود برای پاسخگویی به مقاصد حرفه ای تر مثل تراکنش های دریافتی و پرداختی با مبالغ زیادتر و یا تعداد بیشتر تراکنش ها در مقایسه با حساب های Personal مورد استفاده قرار گیرند.

انواع تراکنش ها در پی پال

در پی پال می شود تراکنش هایی از انواع زیر را کارد کرد:
دریافت پول از دیگر اکانت های پی پال
پرداخت Invoice های ساخته شده توسط دیگر کاربران پی پال
ریفاند بخشی یا همه مبلغ دریافت شده در یک تراکنش
ارسال پول (Send Money) به سایر اکانت های پی پال
ارسال پول از حساب بانکی به اکانت پی پال و برعکس
انتقال پول از کارت نقدی یا اعتباری به اکانت پی پال و برعکس
خرید از راه درگاه پی پال

محدودیت ها و خطرات کار با paypal

پی پال با اینکه سادگی و سرعت در نقل و انتقال پول به صورت آنلاین را فراهم کرده، اما در عین حال با نظارت دقیقی که بر روی تراکنش ها اعمال کرده است. این کار برای اشخاصی که دانش و اطلاعات کافی برای کار با پی پال را ندارند، خطرات زیادی را به ایجاد می کند. مثلا پی پال ایرانیان ساکن ایران را برای استفاده از خدمات خود تحریم کرده است. از این جهت در صورت استفاده از سایت پی پال بدون داشتن موارد مناسب از درون ایران، پی پال بلافاصله آن حساب کاربری را مسدود می کند و موجودی اکانت پی پال را نیز مصادره می کند.

اما از موانع کار با پی پال از ایران که رد شویم، انتقادهایی نیز به پی پال وارد است. مثلا که پی پال با توجه ب این که مثل یک بانک ارائه خدمات دارد، اما بسیاری از قوانین و مقررات مربوط به بانک ها در مورد آن اجرا نمی شود. پی پال هیچ تعهدی برای پرداخت سود به دارایی حساب های اشخاص ندارد، هرگز به فردی وام نمی دهد.

شرکت پی پال بدون اینکه به هیچ نهادی مجبور به پاسخگویی باشد، در مورد با اختلافات اشخاص داوری کرده و بر اساس نتیجه ای که به آن می رسد اقدام به لیمیت نمودن یا مسدود کردن حساب های پی پال کرده و یا موجودی آن ها را مصادره می کند. در این شرایط پی گیری کار روشی پر هزینه و سخت برای کاربران است که توسط مردم بسیاری از کشورهای دنیا به علت محدود بودن قوانین پی پال به قوانین کشور آمریکا، طبیعتا قابل پی گیری نیست.

متاسفانه این مشکلات مخصوصا در شرایطی که بیشتر کاربران اطلاع زیادی از شرایط و ضوابط پی پال ندارند و از جهتی دیگر موافقتنامه موجود در وب سایت پی پال بسیار طولانی و پیچیده می باشد، کاربران را با خطرات زیادی روبرو کرده.

موضوع: وبلاگ

نوشته‌های پیوسته

درگاه پرداخت اینترنت پی پال ، پرداخت ارزی

درگاه پرداخت ارزی paypal و روش ایجاد آن

درگاه پرداخت اینترنتی پی پال برای حساب های شخصی نیست این درگاه پرداخت ارزی کار فروشندگان را بسیار اسان می کند